Asociace českých nábytkářů

MOBITEX UKÁZAL TRENDY V NÁBYTKU A DESIGNU

28. 3. 2024   3/24  

Veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX představil v pavilonu G2 nejnovější trendy ve vybavení domácností. Návštěvníci si mohli prohlédnout novinky v oblasti nábytku do obývacích pokojů, ložnic, kuchyní, dětských pokojů a také předsíní, nechyběly ani trendy v dekoracích a bytovém textilu. Za čtyři dny na veletrh přišlo více než šest tisíc návštěvníků. Veletrh zahájily významné osobnosti z oboru nábytkářského designu a výroby. Předsedkyně Klastru českých nábytkářů Lucia Haraslínová zdůraznila důležitost platformy, která umožňuje setkávání profesionálů, pedagogů i studentů. Prezident Asociace českých nábytkářů Martin Čudka potěšil přítomné zprávou o poklesu dovozu levného nábytku a zdůraznil rostoucí trend kvalitnějšího nábytku na českém trhu. Podle Čudky je důležité, aby se aktéři nábytkářského průmyslu zaměřili na inovace a spolupráci, čímž posílí pozici českého nábytkářství na mezinárodní scéně. V rámci zahájení veletrhu se uskutečnil také křest knihy Heleny Prokopové a Jiřího Lišky st. ČALOUNĚNÍ s podtitulem Výroba, rekonstrukce a renovace klasického čalouněného nábytku.
 
Součástí veletrhu byl doprovodný program, který zahrnoval studentské soutěže a poradenská centra. Návrhy zařízení svých domovů mohli návštěvníci bezplatně konzultovat s interiérovými designérkami Jitkou Litschmannovou, Janou Krahulcovou, Gabrielou Fridrichovou, Nikolou Novotnou a Lenkou Tomek. Poradenství poskytovaly také Klastr českých nábytkářů a Cech čalouníků, dekoratérů a truhlářů. Opět se uskutečnila soutěž o nejlepší exponáty veletrhu Grand Prix MOBITEX. Hned dvakrát v ní bodovala firma JELÍNEK – výroba nábytku s. r. o., a to s kolekcí jídelního stolu a lavice SABI a s ložnicí AMI, která zaujala minimalistickou postelí vyvolávající dojem levitace. Třetí ocenění odborné hodnotitelské komise získal vystavovatel NATURBEDS s. r. o. za lenošku DUXIANA Superspider z dílny švédského výrobce DUX International.

Do studentské části soutěže Grand Prix MOBITEX 2024 se zapojilo 11 škol (6 středních a 5 vysokých) s celkem 92 návrhy, z nichž 70 bylo vystaveno. V kategorii středních škol zvítězila dětská židlička Sella 14 od Elišky Svobodové (Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno). V kategorii vysokých škol získala první místo Kolébka od Sáry Káňové (Mendelova univerzita v Brně).

Na veletrhu se opět konalo Mistrovství ČR v oboru truhlář. Nejlepší mladí truhláři z celé republiky se utkali v náročné disciplíně – výrobě stoličky v časovém limitu a pod dohledem odborné komise i návštěvníků veletrhu. Mistrovství podporuje talentované studenty a popularizuje učňovské školství v oboru truhlář.

Související články