Nacházíte se: AČN > Novinky

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

09. 03. 2023    AČN uvítá zavedení karenční doby

Zpět do archivu

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 9.3.2023, AČN uvítá zavedení karenční doby.


Je zřejmé, že se najdou zaměstnanci, kteří současný systém, kdy jsou propláceny i první dny nemoci zneužívají. Zcela logické by bylo, aby sami konkrétní podnikatelé rozhodovali, zda chtějí nebo nechtějí takové jednání ve svých firmách tolerovat. Většina rozumných podnikatelů nabídne svým loajálním a schopným zaměstnancům tzv. „sick days“. Musí se ovšem jednat o benefit dobrovolně poskytovaný firmou. Pro konkurenceschopnost firem je škodlivé, pokud firemní benefity nařizují státní úředníci a politici. 

V současné době proplácí zaměstnavatelé plných prvních 14 dní nemocenské. Pokud je ve firmě vyšší nemocnost, může takovýto stav působit firmě řadu potíží. Žádný seriózní podnikatel nechce, aby jeho zaměstnanci chodili do práce nemocní. Natož, aby třeba vířili virovou nákazu na pracovišti. Na druhou stranu, každý zaměstnavatel své zaměstnance zná. Ví, na koho a jak se může spolehnout: „Ví například o paní z lakovny, která před Vánoci potřebuje každý rok péct cukroví, a proto několik dní v Adventu na pracovišti chybí. Zná skladníka, který po vyhraném zápase místní fotbalové jedenáctky v pondělí nepřijde“. Často se dá konkrétním lidem v konkrétních situacích vyhovět. Vždy se ovšem musí jednat o benevolenci firmy. Není přínosem pro všechny ostatní poctivé zaměstnance, aby se svou poctivou prací nedobrovolně skládali na ty, kteří zneužívají státem nařízené benefity…

Představenstvo AČN vítá otevření debaty o znovuzavedení karenční doby. Třeba na první tři dny nemoci, kdy by nebyla mzda zaměstnanci proplácena, tak jako tomu bylo v minulosti. Případně se může jednat o dva dny nebo naopak čtyři dny. To je již na posouzení odborníků a politické diskusi. Ale rozhodně by karenční doba v nějakém formátu měla být opět zavedena. Pokud podnikatel bude chtít i nadále proplácet všechny dny nemoci, mělo by takové rozhodnutí být jen a pouze na něm.

O Asociaci českých nábytkářů:
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.


Ing. Tomáš Lukeš
tajemník Asociace českých nábytkářů


...návrat zpět

Zpět do archivu