Nacházíte se: AČN > Novinky

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

16. 12. 2022    v sekci tiskové zprávy se věnujeme zastropování energií

Zpět do archivu

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 16.12.2022,
vládní řešení pomoci pro velké podniky s vysokými cenami energií je správné vykročení, zřejmě ale nebude stačit.

AČN vítá cestu k zastropování cen energií pro velké podniky. Neznáme sice přesné podmínky podpory, neboť ty budou vládou projednány a schváleny až v průběhu ledna 2023. Již nyní je však vidět, že avizovaná podpora Vlády ČR ve výši 100 mil. korun na podnik, respektive skupinu podniků, je sice pomocí, ale nedostatečnou. Zásadním problémem je pak trvající rozkolísanost cen na trhu energií mezi jednotlivými zeměmi. Pokud například v Polsku jsou ceny výrazně nižší (aktuální rozdíl Čechy vs. Polsko činí přes 110 EUR/MWh) je stanovená výše podpory zanedbatelná a české podniky budou proti těm polským těžko konkurenceschopné.

Z vyjádření velkých podniků, které vyrábí nábytek, případně nábytkové díly nebo důležité materiály potřebné pro výrobu nábytku vyplývá, že původní doporučení představenstva AČN, na zastropování cen energií i pro velké společnosti, na úrovni celé EU, je stále velmi aktuální. Je přirozené, že v různých částech Evropy existují jiné zájmy a vyhovují jiná řešení. A je zcela zřejmé, že řešení takto komplikovaného problému je mimořádně složité. Pro naši vládu je aktuální evropské předsednictví v tomto směru spíše hendikep. Předsednická země musí plnit roli moderátora víc, než roli navrhovatele a proto očekáváme, že se v lednu podmínky pro velké firmy spíše zlepší.

Velkým podnikům přesto včerejší jednání vlády přináší naději. Rozhodnutí vlády reflektuje dlouhodobý požadavek Hospodářské komory i AČN jako začleněného profesního svazu na nalezení rychlého a efektivního řešení pomoci s vysokými cenami energií pro velké podniky. Je vidět, že intenzivní spolupráce a tlak na vládu přináší jisté výsledky. Možnost zavést dočasná podpůrná opatření státní podpory na ochranu zasažených podniků a domácností pro rok 2023 umožňuje platná evropská legislativa. Konkrétně sdělení Evropské komise: Dočasný krizový rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině 2022/C 426/01. Na závěr uvádíme citát představitele jedné velké české nábytkářské firmy, který poměrně trefně vystihuje situaci: „Co se týká energií – souhlasím s názorem části odborné veřejnosti – podporou se léčí následky ne samotná nemoc. Pokud v něčem trh nefunguje, nelze to tržními mechanismy řešit“.

O Asociaci českých nábytkářů:
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš
tajemník Asociace českých nábytkářů
 


...návrat zpět

Zpět do archivu