Nacházíte se: AČN > Novinky

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

19. 01. 2021    TZ AČN 19.1.2021 testování ve firmách

Zpět do archivu

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 19.1.2021, 
testování ve firmách se nesmí stát povinností vysávající firemní rozpočty a ohrožující konkurenceschopnost!  

Návrhy podmiňovat provoz firem povinným testováním na covid-19 jsou možná dobře míněné. Přichází však od lidí, kteří pravděpodobně nemají podrobnější informace o fungování výrobních firem. Firmám sdruženým v AČN velmi záleží na zdraví svých zaměstnanců a mnohé z těchto firem dobrovolně a na své náklady realizují testy na covid 19.

Mf DNES přinesla informaci o návrhu prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, „nejdřív na test, potom do práce“. Jedná se o návrh, jehož cílem je pomoci, ale ve skutečnosti se jedná o návrh poměrně nebezpečný. Přikazovat podnikatelům, aby povinně na své náklady platili testy na nemoc covid – 19 znamená další ohrožení pracovních míst a konkurenceschopnosti českých výrobních firem. Proti je i Hospodářská komora: „Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý odmítá podmiňovat povinným testováním na covid-19 provoz firem. Je podle něj přehnaný a pro podniky logisticky náročný. Firmy v ČR využívají pro své zaměstnance antigenní testy, řada z nich navíc ve velkém svým pracovníkům proplácí PCR testy“.

Návrh by znamenal další povinnost podnikatelů vůči státu a zaměstnancům i další vysávání finančních prostředků z beztak již covidem oslabených firem. Návrh zároveň nestanoví žádnou odpovědnost pro samotné zaměstnance. Aby se i samotní zaměstnanci maximálně chránili a dodržovali protiepidemická opatření, nevystavovali se riziku nákazy, a to i ve svém volném čase. 

Charakter výroby v nábytkářských firmách je velmi různorodý. Záleží to na tom, co se v dané firmě vyrábí, z jakého materiálu, v jakém množství, jak se výrobky balí distribuují atd. Jsou provozy, kde se pracovníci k sobě přibližují blíže. V takovýchto provozech v drtivé většině zavedli protikovidová opatření a pracoviště přeskupili. Na druhou stranu je v nábytkářském průmyslu řada provozů, které jsou vysoce automatizované. Pracují zde robotické podavače, nábytkové dílce a polotovary jsou na pásech nebo válečkových tratích přepravovány od jednoho obráběcího centra k dalšímu. V rozlehlých halách pak pracují dělníci v mnohametrových vzdálenostech.

O Asociaci českých nábytkářů:
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš 
tajemník Asociace českých nábytkářů


...návrat zpět

Zpět do archivu