Nacházíte se: AČN > Novinky

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

01. 07. 2020    TZ AČN ze dne 1.7.2020, snížení sazby DPH

Zpět do archivu

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 1.7.2020, návrh snížení sazby DPH na veškeré stavební a montážní práce. 

Čeští zákazníci by uvítali, pokud by byla snížena sazba DPH ze současných 15% na 10% při koupi a montáži kuchyní nebo vestavěných skříní, ale i elektrospotřebičů a dalších stavebních a montážních prací. Opatření by podle AČN pomohlo rozhýbat Českou ekonomiku, zlepšit životní úroveň našich občanů i pomoci firmám zaměřeným na výrobu nebo montáže kuchyní a jiného vestavěného nábytku. 

AČN reaguje na včerejší zprávu deníku PRÁVO: „Německo sníží daň z přidané hodnoty. Německo od středy na půl roku sníží DPH, aby podpořilo ekonomický růst po pandemii koronaviru, rozhodl spolkový parlament. Základní sazba daně klesne z 19 % na 16 %, snížená pak ze 7 % na 5 %. Součástí státních opatření je i jednorázová podpora rodinám ve výši 300 eur na každé dítě“. (Zdroj: 30.6.2020 Právo)

Snížená sazba DPH by podle AČN měla mít co nejširší platnost, aby se nejednalo o složité výjimky ve výběru DPH. Tak, aby nedocházelo k narušení povinné harmonizace DPH v rámci EU v souladu s unijními právními předpisy a nebyla narušována daňová neutralita ve smyslu judikatury Soudního dvora Evropské unie.

Na druhou stranu považuje AČN za rozumné vyjádření paní ministryně financí Aleny Schillerové, která prohlásila, že neuvažuje o snížení DPH na potraviny. „DPH na potraviny, které prosazuje Svaz obchodu a cestovního ruchu se snižovat nebude. Podle šéfky státní kasy by uspořené desítky miliard korun zůstaly ve vyšších maržích obchodních řetězců a potraviny by tak lidem nezlevnily“.  (Zdroj: Mf DNES 29.6.2020) S tímto názorem lze souhlasit. Nicméně v případě služeb a montáží na stavbách nebo montáží nábytku se jedná o živnostníky, případně menší, maximálně středně velké firmy. Tam by ušetřené finance rozhodně v maržích neskončily. Byl by to jednoznačně pozitivní stimul pro zákazníky i celou naši ekonomiku. 

Snížení DPH z 15% na 10% by přineslo ještě větší a férovější zrovnoprávnění podnikatelských subjektů na trhu v boji s nekalou konkurencí. Stejně jako je tomu v případě starém několik málo měsíců: u některých služeb a zboží, například vodného a stočného, audioknih, ale i točeného piva, které se přesunuly do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Již nyní lze pozorovat pozitivní dopady těchto opatření.

Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš , tajemník Asociace českých nábytkářů


...návrat zpět

Zpět do archivu