Nacházíte se: AČN > Tiskové zprávy

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

Loga ke stažení
25.9.2014  Tisková zpráva NR 2015


    Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů ze dne 25.09.2014.

Právě dnes se otevírají brány prestižní výstavy FOR INTERIOR. Při této příležitosti startuje šestý ročník ocenění Asociace českých nábytkářů, NÁBYTEK ROKU 2015. Zároveň přinášíme i nejčerstvější statistická data předpovídající vývoj a perspektivy sektoru výroby nábytku v tuzemsku.

Ekonomický výhled oboru: Léta 2008 a 2009 byla v České republice ve znamení poklesu výroby nábytku (v porovnání s rokem 2007). Rok 2010 je možné charakterizovat jako „odražení se ode dna“ a od roku 2011 zaznamenáváme pravidelný, byť mírný nárůst. Pro letošní rok (2014) očekáváme poměrně výrazné oživení tuzemské výroby nábytku. Čísla, která odhadujeme, vychází z výsledků za první pololetí roku 2014. Předpověď zohledňuje i současnou politickou situaci a možné problémy českých nábytkářů na ruském trhu.

Letošní rok je pro český nábytkářský průmysl ve znamení oživení růstu hodnoty produkce. Tento výsledek je ovšem doprovázen velmi malým nárůstem tuzemské spotřeby nábytku. Jedná se o podobný nárůst spotřeby nábytku jako v předchozích dvou letech (2012 a 2013). Vzhledem k tomu, že dochází k permanentnímu růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí, a zároveň se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě, je zcela zřejmé, že za pozitivním vývojem na poli výroby stojí exportní úspěšnost českých výrobců nábytku. Pro letošní rok odhadujeme, že exportní výkonnost překročí 17 procentních bodů. Jedná se o strmý nárůst exportní aktivity za posledních šest let, poté co se exportní výkonnost českých nábytkářů v roce 2009 propadla na pouhých 6,3 %. Zejména velké specializované nábytkářské markety stojí za výrazným zvýšením podílu importovaného nábytku na spotřebě. Předpokládáme, že v porovnání roku 2014 s rokem 2013 dojde k růstu o 5 %. Největší podíl na importu nábytku do České republiky mají Polsko, které je největším dovozcem nábytku do ČR, následované Čínou. Polsko společně s Čínou letos pravděpodobně překročí hranici 44 % podílu na celkovém importu nábytku.

INFOSTÁNEK O KVALITĚ NÁBYTKU
Stánek Asociace českých nábytkářů ve vstupní hale číslo 0A1

Asociace českých nábytkářů dlouhodobě podporuje výrobu kvalitního nábytku v České republice. Je správcem značky Česká kvalita – Nábytek, která je vydávána jednak na nábytek, tak i na službu „Zakázková výroba nábytku“. Letos Asociace spustila nekomerční vyhledávač prověřených firem www.nabytek-jistota.cz. Jedná se o službu, která potenciálnímu zákazníkovi pomáhá při výběru nábytku nebo firmy. Kvalitní a prověřenou firmu z vyhledávače je možné identifikovat podle zadání požadovaného produktu nebo lokality, kde je dodavatel schopen dodávky. Zhruba před týdnem byla v rámci vyhledávače www.nabytek-jistota.cz aktivována služba „Chci pomoc designéra“. Jedná se o službu, kdy vyhledávač nachází interiérové designéry podle požadované lokality. Prohlížením webových stránek z vyhledávače, můžete získat inspiraci a představu o práci jednotlivých designérů. Na podporu těchto aktivit realizuje Asociace českých nábytkářů ve vstupní hale výstavy FOR INTERIOR informační stánek, kde představuje ukázky vybraných kvalitních materiálů a kování používaných při výrobě nábytku.

NÁBYTEK ROKU 2015 – zahájen příjem přihlášek na ocenění:
NÁBYTEK ROKU je cena za nejvýznamnější designovou tvorbu v oblasti výroby nábytku v České republice.  

Ocenění NÁBYTEK ROKU organizuje Asociace českých nábytkářů, jako nástroj podpory českých výrobců nábytku. Ocenění za nejlepší design nábytku v České republice je zde již po sedmé. NÁBYTEK ROKU 2015 je šestým ročníkem. (Rok 2009 byl ročník nultý). Nábytek je hodnocen z hlediska, funkčnosti, bezpečnosti, estetiky a vhodnosti konstrukce a použitého materiálu. Od dnešního dne přijímáme přihlášky k ocenění, které je možné dle propozic zasílat na adresu Asociace českých nábytkářů a e-mailovou adresu design@czechfurniture.com . 

Více informací, včetně přihlášky a propozic ocenění na www.czechfurniture.com .

Ocenění „NÁBYTEK ROKU“ probíhá pod záštitou: CZECHDESIGN.CZ, CzechTrade, Design Cabinet CZ, Unie profesionálních designérů ČR 

Ing. Tomáš Lukeš
tajemník
Asociace českých nábytkářůTisková zpráva NR 2015.doc
  Tisková zpráva NR 2015.doc