Nacházíte se: AČN > Tiskové zprávy

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

Loga ke stažení
01.10.2013  Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů ze dne 30.09.2013


Asociace českých nábytkářů, reaguje na zprávu ze serveru iHNed.cz z minulého týdne, konkrétně ze dne 24.09.2013, podle níž společnost IKEA v České republice informovala o rozvázání spolupráce s několika desítkami dodavatelů z Číny. Důvodem rozvázání spolupráce byl fakt, že se čínští výrobci nepřihlásili k etickým pravidlům společnosti IKEA.

Podle vyjádření manažerky z oddělení nákupu nešlo o náhlé rozhodnutí. „IKEA firmy vyzvala, aby se do určité doby zavázaly k jejím etickým pravidlům, a když tak ani po výzvách neučinily, přestala od nich brát zboží“. Dále manažerka uvedla: "V čínských firmách byl podle našich kontrol a informací problém třeba s velkým počtem neevidovaných přesčasových hodin“.

Čeští nábytkáři si dlouhodobě uvědomují význam férového přístupu nejenom k zákazníkům, ale i k vlastním zaměstnancům a také dodavatelům. Proto si členové Asociace českých nábytkářů před několika lety odsouhlasili závazný morální kodex, který je pro ně platný. Takovýto dokument výrazně přispívá i ke zlepšení vztahů mezi podnikateli. A vede ke zvýšení konkurenceschopnosti celého oboru.

Asociace českých nábytkářů velmi vítá odpovědný přístup společnosti IKEA ve věci etických pravidel. Na druhou stranu, je potřeba říci, že respektování zásad odpovědného přístupu není z pohledu investovaného kapitálu jednoduchou záležitostí. Nicméně vzdělaný zákazník se zajímá, zda produkt, který kupuje, byl vyroben nebo získán v souladu s etickými pravidly a nejsou při jeho výrobě pošlapávána lidská práva. Koupí výrobku respektující tyto požadavky chrání zákazník především sám sebe a ochraňuje demokratické hodnoty. Je zapotřebí zdůraznit, že takovýto přístup se v konečné fázi ekonomicky vyplácí.

Podle zdrojů, které má Asociace českých nábytkářů k dispozici, je trend počtu českých dodavatelů do řetězce IKEA klesající. Se snižujícím se počtem dodavatelů v minulých letech, bohužel klesal i objem dodávek.

Asociace českých nábytkářů vyjadřuje naději na otočení trendu a zároveň deklaruje připravenost českého nábytkářského průmyslu na tuto změnu. Věříme, že chybějící dodávky od čínských dodavatelů by mohly být v brzké době nahrazeny dodávkami od českých výrobců. V České republice je značný potenciál pro zvýšení kapacity výroby.


Tisková zpráva ke stažení zde:

tisková zpráva.doc
  tisková zpráva.doc