Nacházíte se: AČN > Tiskové zprávy

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

Loga ke stažení
21.9.2021  TZ AČN 21.9.2021 k NÁBYTEK ROKU 2021 a statistiky


Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů ze dne 21.9.2021 k předání ocenění NÁBYTEK ROKU 2021 a zveřejnění nejčerstvějších statistických dat oboru. 

Po jarní covidové pauze se dnes otevřely brány veletrhu nábytku a interiérů FOR INTERIOR v Praze – Letňanech. Podzimní FOR INTERIOR je letos mimořádně v souběhu s veletrhem FOR ARCH.  Asociace českých nábytkářů zde dodatečně předala ocenění NÁBYTEK ROKU 2021. Zároveň zveřejňujeme předpokládané ekonomické výsledky sektoru v letošním roce. Podle výsledků za první pololetí očekáváme výrazný růst produkce a posílení českých nábytkářů na tuzemském trhu.

Ačkoliv stále přetrvávají obavy z dalšího vývoje pandemie nemoci covid-19 a s tím spojená všechna rizika, jako profesní svaz výrobců nábytku očekáváme pro letošní rok výrazný růst produkce nábytku o 5,5 miliard korun. Současná rizika jsou především nedostatek výrobního materiálu a tím zpožďování dodávek materiálu a komponentů. Nicméně nedochází k excesům, že by hrozilo zastavování výroby, tak jako například v automobilovém průmyslu. Po jistém poklesu spotřeby nábytku na našem trhu v loňském roce je opět nastartován růst. A to poměrně podstatný. Je vidět, že nejenom české domácnosti, ale i firmy využívají oživení a nakupují nábytek a realizují nové vybavení svých interiérů. Svou roli zajisté hrají i obavy z nastartované inflační spirály. Obavy z inflace podporují spotřebu i investice.  

Předpokládáme, že produkce nábytku by v letošním roce mohla dosáhnout 54 miliard oproti 48,5 miliardám v loňském roce. Tyto dobré výsledky se stále opírají i o úspěšnost exportu nábytku, kdy podíl salda zahraničního obchodu na celkové produkci by měl činit 18,5 %. To je sice pokles oproti loňskému roku, ale celková částka exportu nábytku by mohla dosáhnout 36 miliard Kč. To je nárůst o 2,43 miliardy Kč. S rostoucí spotřebou i exportem nábytku ovšem očekáváme, že poroste i import nábytku, a to z loňských 23,69 na letošních 26 miliard. Z očekávaných 44 miliard Kč nábytku prodaného na našem trhu by si tuzemští výrobci měli ukousnout 18 miliard. Z uvedených dat lze dopočíst, že 59 % nábytku prodaného na našem trhu by mělo pocházet ze zahraničí.

Je to zejména cenová válka na nižších segmentech trhu s nábytkem, která vede k prodeji vysokého podílu importovaného nábytku. Často bez ohledu na výrazně nižší kvalitu. Vždyť při porovnání cen za jeden kg u importovaného nábytku byla částka v letošním prvním pololetí 81,38 Kč/kg. Zatímco u exportovaného nábytku je ve stejném sledovaném období cena 97,94 Kč/kg. Ne vše levné je nekvalitní, ale kvalita rozhodně není zadarmo, a to samé platí i o službách s prodejem nábytku spojených.  
 
Během slavnostního zahájení byly předány ocenění zástupcům těchto společností: VÍTĚZNÝ VÝROBEK ocenění NÁBYTEK ROKU 2021 byl „MUUNA“, kterou pro výrobní společnost RIM CZ a.s., navrhnulo italské designérské duo Massimo Costaglia & Giulio Mazzanti. 
Další výrobky, které Asociace českých nábytkářů na návrh hodnotitelské komise považuje za mimořádně zdařilé, jsou: (řazeno abecedně podle výrobce)
Stůl „01“, výrobní společnosti FORM, spol. s r.o., design: Luka Križek, IO studio
Židle „TAMMI“, výrobní společnosti JELÍNEK - výroba nábytku s. r. o., design: Sabina Stržínková
Stůl a židle „ELICA“, výrobní společnosti Kaplan nábytek s. r. o., design: Studio KAPLAN DESIGN
Kolekce „SPOT“, výrobní společnosti LD Seating s. r. o., design: LD Seating
Mobilní pracoviště „NOMAD“, výrobní společnosti LE BON, spol. s r. o., design: Jiří Pelcl 
Kolekce „ORGANIX“, výrobní společnosti RIM CZ a. s., design: Kai Stania

O Asociaci českých nábytkářů:
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.


Ing. Tomáš Lukeš 
tajemník Asociace českých nábytkářů

soubor1.pdf
  soubor1.pdf  
soubor2.pdf
  soubor2.pdf