Nacházíte se: AČN > Tiskové zprávy

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

Loga ke stažení
02.3.2021  TZ AČN 2.3.3021 tvrdý lock down zhorší situaci


Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 2.3.2021, 
tvrdý lock down průmyslu by měl stejný efekt jako v současné situaci zavřít tisíce testovacích míst.


Na základě bleskového průzkumu mezi členy AČN jednoznačně vyplynulo, že společnosti vyrábějící nábytek jsou schopny své zaměstnance ochránit. Řada z nich na své náklady pravidelně provádí testování na koronavirus. Firmy nakoupily a daly svým zaměstnancům respirátory FFP2 nebo nanoroušky, někde i ochranné brýle. Dezinfekce na pracovištích je samozřejmostí. Tyto ochranné prostředky zaměstnanci ve firmách povinně nosí. Je to i v zájmu samotných zaměstnanců, kteří nechtějí svou firmu ohrozit. U drtivé většiny výrobních společností se projevuje ohromná solidarita pracovníků s firmou, která jim dává práci. Lze bez nadsázky říct, že každá nábytkářská firma se mění v testovací místnost…    

To, že tvrdý lock down průmyslu přinese výrazně více škody, než užitku vyzkoušeli před námi již v Izraeli. (Po tvrdém lock downu křivka nakažených prudce vystřelila nad původní hodnoty.) Pokud by došlo k uzavření průmyslových podniků, mnohé firmy by se ocitly ve skutečně existenčních potížích. Často se jedná o desítky let budované firmy, tisíce hodin práce a odříkání sobě i celé rodině. Je smutné, pokud se někteří odborníci na viry vyjadřují o celém průmyslu jako o české montovně. Je to neuctivé k tisícům firem všech velikostí.  

Přístup majitelů firem i samotných zaměstnanců ve výrobě nábytku ukazuje maximálně zodpovědný přístup. Ředitel firmy vyrábějící čalouněný nábytek říká: „Sami zaměstnanci se bojí, aby covid do firmy nezatáhli. Několikrát se mi stalo, že mi zaměstnankyně volala, že jí není dobře. Okamžitě jsem reagoval, ať do práce nechodí a nechá se otestovat…“ Samo o sobě uzavření obchodů a showroomů s nábytkem způsobuje, že je ve firmách méně práce. Méně práce znamená i více prostoru pro hygienická opatření. 

Poukazování na průmysl je bohužel pouze líbivý populismus. Netvrdíme, že na pracovišti k přenosu nákazy nemůže dojít. Rozhodně lze, ale šíření eliminovat. V případě lock downu průmyslu je iluzorní si myslet, že se situace s nákazou covid 19 zlepší. Nezlepší. Ba naopak zhorší! Je naivní si představovat, že pokud lidé z průmyslu zůstanou doma, zavřou se ve svých bytech a budou v izolaci sledovat televizi. Je velmi pravděpodobné, že nebudou. (Některé průmyslové podniky testují již delší dobu. Výsledky ukazují, že se zde virus nevyskytuje ve vyšší míře než v ostatní společnosti. Povinným testováním se ovšem daří šíření zastavit. A to je nesmírně důležité.)


O Asociaci českých nábytkářů:
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš 
tajemník Asociace českých nábytkářů

soubor1.pdf
  soubor1.pdf  

AČN podporuje tento projekt FÍHA DÝHA Odborný mediální partner AČN DREVMAG