Nacházíte se: AČN > Tiskové zprávy

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

Loga ke stažení
23.11.2020  TZ AČN 23.11.2020, zrušení superhrubé mzdy


Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 23.11.2020, 
zrušení superhrubé mzdy je krok správným směrem! 

Poměrně nevídanou smršť názorů rozpoutala informace, že podle hlasování parlamentu by měla být zrušena superhrubá mzda. Asociace českých nábytkářů má zrušení superhrubé mzdy ve svém programu již delší dobu. Podle AČN je zrušení krok správným směrem, který povede ke zlepšení ekonomické úrovně České republiky. Je až s podivem, jak je mediálně silný hlas o výpadku státního rozpočtu a jak malý prostor je věnován úsporám ve státním hospodaření.    

AČN dlouhodobě poukazuje na neefektivní státní správu. Tisíce a tisíce úředníků přináší minimální přidanou hodnotu. Často to není ani vinou oněch samotných úředníků. Je to způsobeno neefektivním vedením, jsou vykonávány zcela zbytečné úkony a podnikatelé jsou zatěžováni naprosto zbytečnými operacemi. Dlouhodobě tento stav vyvolává kritiku a sarkasmus. Řešením je zefektivnění státní správy. To je zejména přechod na vyšší stupeň digitalizace. Ale i systematické odstraňování zbytečných operací a požadavků. Kroky k zeštíhlení státní správy musí být systémové. Smyslem je ušetření lidské práce a práce podnikatelů. Je potřeba si uvědomit, že státní správa je zde pro občany a ne opačně! Úsporami ve státní správě je možné ve velmi krátké době ušetřit desítky miliard. Ve výhledu několika let mohou jít úspory až do stovky miliard. Dalšími možnostmi je omezit zbytečné výdaje státu, zamezit plýtvání a nehospodárnosti. To je ovšem prací politiků, aby lidem potřebné kroky řádně vysvětlili.

Dlouhodobým problémem českých podnikatelů a tím i zaměstnanců je vysoké zdanění práce. Tím se zaměstnavatelé mohou vypořádat v podstatě pouze tím, že budou držet mzdy na uzdě. A protože je český nábytkářský průmysl proexportně zaměřen, tak japonského kavárníka, který usazuje hosty na židle vyrobené v Čechách příliš nezajímá kolik výrobce zaplatí na daních a jak je práce zdaněná. Stejně tak majitele rezidence s výhledem na Pacifik na východním pobřeží Austrálie, který má v kuchyni linku od českého výrobce. Nezajímá to ani majitele loftu v New Yorku s výhledem na Brooklynský most s ložnicí vyrobenou v Česku. Nezajímá to úředníka v Kolíně nad Rýnem nebo Mnichově, který sedí na ergonomicky propracované kancelářské židli za hydraulicky polohovatelným kancelářským stolem, které byly vyrobené v Česku. Zajímá ho výsledná cena. A proto je potřeba se nad zdaněním práce v Česku zamyslet. Možná nám zrušení superhrubé mzdy může zachránit mnoho pracovních míst a ve výsledku přinést do státní kasy více peněz!

Vždyť Česká republika je dnes na sedmé příčce nejvyššího zdanění práce v rámci zemí OECD! Mezi zeměmi střední Evropy má ČR zdanění práce nejvyšší. V tomto ohledu je těžko pochopitelné volání odborového předáka Josefa Středuly po plné státní kase. Čí zájmy tento boss hájí?  

AČN po zrušení superhrubé mzdy dlouhodobě volala. Jedná se o krok, jak je možné přidat zaměstnancům peníze, které potřebují pro svou spotřebu. Snížení odvodů znamená efektivnější využití peněz, než je tomu schopen stát. AČN je názoru, že zrušení superhrubé mzdy by měl být počátek. Dalším krokem by mělo být snížení odvodů sociálního i zdravotního pojištění.

O Asociaci českých nábytkářů:
Řádnými členy Asociace českých nábytkářů jsou společnosti zaměřené na výrobu nábytku, které dbají na své renomé a drží se zásad poctivého podnikání. Členové AČN jsou vázáni morálním kodexem člena. Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš 
tajemník Asociace českých nábytkářů

soubor1.pdf
  soubor1.pdf