Nacházíte se: AČN > Tiskové zprávy

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

Loga ke stažení
02.6.2020  Tisková zpráva AČN ze dne 2.6.2020


Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) 
ze dne 2.6.2020, nerovné podmínky navržené vládou přinesou nerovnou hospodářskou soutěž 

AČN nesouhlasí s návrhem odpuštění sociálních odvodů firmám do 50 zaměstnanců, které hromadně nepropouštěly a nesnižovaly platy, sociální odvody za červen až srpen. Změnu v pátek schválili poslanci, nyní ji projedná Senát. 

Podmínkou pro odpuštění odvodů je, že zaměstnavatel nesměl propustit víc než desetinu pracovníků a ve srovnání s březnem také nesměl snížit mzdy. Máme za to, že návrh je nejenom diskriminační, ale zároveň odporuje jiným platným zákonům. Zejména požadavku, aby podnikatel postupoval s péčí řádného hospodáře. Pokud podnikatel v těžké době propustí několik zaměstnanců, dělá to většinou proto, aby pro zbytek zaměstnanců zaměstnání zachránil. Stejně tak snižování platů. Pro podnikatele není snižování platů nic příjemného a téměř vždy se chce takovému kroku vyhnout. V některých případech zaměstnanci sami pochopí, že takovým krokem si mohou zaměstnání zachránit. Souhlasí pak se snížením platu.  

Šéf a majitel významné nábytkářské firmy zaměřené na výrobu nábytku pro kanceláře, hotely, restaurace a tzv. projektového nábytku říká: „Jelikož jsme firma o 75-ti zaměstnancích, tak se nás to opět netýká. Nevím a nechápu jaký rozdíl je mezi firmou s 49-ti zaměstnanci a s 51 zaměstnanci, opravdu si připadáme jako lidé 2. kategorie, na které stát kašle. Chápu, že někde hranice musí být, ale vždy byly považovány malé a střední podniky jako základ podnikatelského prostředí, tak nechápu, proč jsou podpořeny pouze malé podniky do 50-ti zaměstnanců“.

Jako zaměstnavatelský svaz nechápeme, proč mají být zvýhodněny firmy, které nepropouští a nesnižují platy. Firmy a jejich vedení, které řeší situaci aktivně s péčí řádného hospodáře a nečekají podporu z veřejných rozpočtů se chovají odpovědně, chtějí do budoucna fungovat a platit daně. Nebo snad stát nemá o takovéto firmy zájem? 

Nechápeme a odmítáme rozdělení firem do padesáti zaměstnanců a nad padesát zaměstnanců. Proč se jednoduše nepoužije definice malého a středního podniku? Definice, která je běžná pro čerpání podpor z Evropské unie atd.

Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Významný podíl činnosti Asociace českých nábytkářů zaujímá dlouholeté sledování statistických trendů ve výrobě a obchodě s nábytkem. Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

soubor1.pdf
  soubor1.pdf