Nacházíte se: AČN > Akce pořádané Asociací

Vítejte na stránkách kvalitního nábytku

21. 08. 2018    „Anonymní“ ohýbaný nábytek

„Anonymní“ ohýbaný nábytek
Problematice ohýbaného nábytku byla v minulosti věnována řada výstav, sympozií i odborných textů. Většinou se vztahovaly k počátkům výroby v 19. století, případně k produkci první poloviny 20. století. Výstava „Anonymní“ ohýbaný nábytek je zaměřena na poválečnou produkci ohýbaného nábytku národního podniku TON a na tvorbu podnikových návrhářů Antonína Šumana, Radomíra Hofmana a Josefa Macka. Představuje modely vyráběné sériově i cenné experimentální návrhy, které reprezentovaly českou průmyslovou výrobu na zahraničních výstavách a získaly významná ocenění.
Ohýbaný sedací nábytek z poválečných desetiletí je v mnoha domácnostech dosud užíván. O jeho životaschopnosti svědčí i fakt, že přichází znovu do módy, stává se sběratelským artiklem, nabízí inspiraci pro současnou tvorbu. O návrhářích, kteří se na vývoji nových modelů v této době podíleli, se nikdy příliš nemluvilo, jednotlivé modely byly uváděny pod výrobním číslem, nikoliv se jménem autora. Cílem výstavy je představit ve výběru nejzajímavější, nejběžnější, nejžádanější dobové modely a alespoň symbolicky připomenout jejich tvůrce, podnikové návrháře firmy TON Antonína Šumana, Radomíra Hofmana a Josefa Macka.
Výstavu připravilo Národní centrum nábytkového designu, o. p. s., před čtyřmi lety pro zámek v Bystřici pod Hostýnem. Premiéra se konala v roce několikerého výročí důležitého pro oblast nábytku a nábytkářského průmyslu: připomněla založení brněnského Vývoje nábytkářského průmyslu (1954) a nedožité osmdesáté narozeniny předního návrháře tohoto ústavu akad. arch. Františka Vrány (* 12. 9. 1934), šest desetiletí od změny názvu dřívějšího národního podniku Thonet na nynější TON a od založení podnikového oddělení tvarového vývoje a v neposlední řadě pak výročí jednoho ze zaměstnanců tohoto oddělení, Antonína Šumana, který by oslavil devadesáté narozeniny.
Po reprízách v galerii Slovenského centra dizajnu v Bratislavě a na veletrhu Mobitex je unikátní kolekce poválečného ohýbaného nábytku ze sbírky akciové společnosti TON do 16. září 2018 k vidění v Městské galerii Otrokovice. Poděkování za uskutečnění výstavy patří jednateli společnosti RIM CZ a současně jednomu ze členů zdejšího Fotoklubu, panu Rudolfu Fukalovi, který se zásadně podílel na organizaci i vlastní realizaci.
Dagmar Koudelková, kurátorka výstavy


...návrat zpět

AČN podporuje tento projekt FÍHA DÝHA Odborný mediální partner AČN DREVMAG